Jah, mitu aastat on need tuhaplokid ehk nn Narva plokid vihmade ja tuulte käes oma saatust oodanud. Sel kevadel otsustasin nendest majakese valmis ehitada. Kaalusin tööriistakuuri ja kanala vahel... võtijaks jäid kanad.
Kanu mul veel ei ole, aga plaanin osta. Lohutan ennast sellega, et kui kanade pidamisest midagi välja ei tule, saan selle ehitise uksele riputada sildi "Tööriistad" või "Aiatööriistad".
Tänaseks on kolm rida plokke üksteise peale laotud ning seguga ühendatud. Sellega on umbes pool hoone kõrgusest saavutatud. Teine pool ladumist on veel ees, lisaks vaja ka katus valmis teha.
Alustan siiski otsast peale. Vundamendi ladusin sellele väikesele ja madale kanamajale aukudega vundamendiplokkidest. Kaevasin ühe ploki sügavuselt kraavi ning asetasin sinna vundamendiplokid. Avad ja ääred täitsin killustikuga.
Sellel fotol ongi näha minu poolt kasutatud vundamendiplokid. Laud, mis nende peal on, on istumiseks ja mõtete kogumiseks sinna pandud. See juhtus ühel puhkehetkel, mille täitsin pingsa mõtlemise ja planeerimisega.
Need sain ABC Ehituse kauplusest umbes 80 sendiga tükist. Oli just suur soodustuste päev... Ja mina olin õigel ajal õiges kohas.
Neid auke oli hea killustikuga täita. Minu suureks üllatuseks olid need vundamendiplokid väga rasked. Umbes 20 kg kaalus üks plokk. Tõin oma vana Passatiga ära 30 plokki. Hiljem hakkasin mõtlema, et see koorem võis umbes 600 kilo kaaluda. Hea, et masin vastu pidas ja poolel teel ära ei lagunenud.
Killustikku kasutasin ohtrasti sellepärast, et mõned aastad tagasi murdis nugis meie külas ühe kana maha. Aias olen ka rebaseid hulkumas näinud. Loodan, et sellisest vundamendiplokist ja killustikuvööst nad läbi ei kaeva.
Kavatsen ka mingi võrgu hoone äärtesse maha panna, et võtta sellega rebastelt urukaevamise isu ära. Olen kuskilt lugenud, et tuleks panna vähemalt 20 cm laiune võrk... Suhteliselt väikese silmaga tsingitud võrk.
Vundamendi ja seinaplokkide vahele panin kihi tõrvapappi. Eelmisel aastal vahetas üks naaber katust, sealt sain paar rulli päris korralikku tõrvapappi. Milleks sellel raisku lasta minna...
Vana hea nõukaaegne tõrvapapp on umbes 30 aastat eterniidi all kenasti vastu pidanud, peab teise samapalju ehk veel. Samuti on tõrvapappi hea lõigata. Kuna papi ja tõrva ülesandeks on niiskuse tõkestamine, siis minu arvates saab ta sellega väga hästi hakkama.
Need plokid sain ma omal ajal väga odavalt kätte. Meenub, et kunagi katsetati nende tootmiseks mingit uut tehnoloogiat ning selleks ehitati uued katlad. Alguses tuli paju III-sordi kaupa ning seda müüdi väga odavalt kõigile soovijatele.
Fotol ongi näha, et plokkide tootmise tehnoloogia polnud veel korralikult paigas ning sellepärast pudenes ja murdus nendest kord väiksemaid, kord suuremaid tükke. Täidan need lihtsat mõne kivikese ja tükikesega ning rohke tsemendiga. Loodan, et kanad ei pahanda...
See on ukse koht. Jätsin ühe ploki jagu ruumi vahele (60 cm) ukse jaoks. Natuke kitsas tundub, aga eks aeg näitab... Vist peaks kehtima selline kõnekäänd, et "Raske sisse pääseda, veel raskem välja".
Õnneks on naine minust väiksem ja saledam. Tema kinnitas, et selline uks on tema jaoks prajalt suur. Mulle selline lahendus meeldib, sest nii sai ära otsustatud kes seda ust kanade söötmiseks kasutama hakkab.
Kuna vundament on suhtelisetl madal ja väike, otsustasin müüre tugevdada kobadega. Esimses reas kinnitasin kõik plokid omavahel kobadega. Järgmistes ridades kinnitasin ainult nurgad.
Maavärinaid meil eriti ei ole. Sellepäras peab see eitis vastu pidama tugevale tuulele ja maapinna vajumisele. Eks paar järgmist aastat näitavad kas majakene sai piisavalt tugev või mitte.
Foto esiplaanil on näha kõige tähtsam tööriist selle kanamaja ehitamisel. Lisaks kellule ja oma kätele kasutasin seda tööriista vist küll kõige rohkem. Kõik peab loodis olema, nii plokkide pealispinnad kui ka küljed.
Foto tagaosas on näha kanamaja aken. Leidsin kuuri alt 50x50 cm suuruse vana akna. Panen selle kanamaja lõunaseina, et kanad saaksid päikesekella järgi lõunapausi pidada.
Seinad sirgu! Kõlab nagu endisaegne lööktöö loosung, aga tegelikult on see ehitamise juures kõige tähtsam asi. Kui iga kivi saab kenasti loodi, on seina lihtne laduda - iga järgmine rida sobitub ise oma kohale.
Keha kinnitamiseks soovitan suhteliselt kiiresti ja kegesti valmistatavat rooga - vutimunad hakkliha palli sees. Internetis on see kenasti kirjas: http://www.vuttjamunad.ee/Vutimunad-hakklihas See annab palju jõudu ja täidab korralikult kõhtu.
Selle foto allkirjaks sobiks ehk "Mugavus maksab". Kui liiv ja tsement eraldi osta, saab ehk odavamalt. Valisin mugavama ja kiirema tee - ostsin valmis segu. Tuleb ainult vett lisada ja kõvasti segada...
Asendamatuteks abimeesteks on selle juures omaenda musklid ja kellu. Kui segu parajalt "pehme", tuleb see müürile tõsta ja ühtlase kinina laiali laotada. Kihi paksuse otsustad ise.... Kotitäiest jätkub 7-8 ploki müüri ladumiseks.
Nii lihtne see ehitamine ongi... Soovin teile julget pealehakkamist.